معماری آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

معماری ساختمان آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با زیربنای ۴۵۰۰ مترمربع با ابتکار پروفسور احمد سواری رئیس وقت دانشگاه با هدف تجمیع آزمایشگاههای دانشگاه و بهینه سازی آزمایشگاههای تخصصی و همگام سازی آنها با علم روز و پس از تصویب در کمیسیون ماده ۳۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال ۱۳۸۵ جهت طراحی معماری به مهندسین مشاور اروین معماری پارس ارجاع گردید.

در طراحی معماری این بنا، طراحان مهندسین مشاور اروین معماری پارس با در نظر گرفتن رسالت علوم دریایی و دریانوردی دانشگاه و با الهام از لنج پهلو گرفته در بندر آبادان طراحی حجمی و مفهومی را انجام داده و به دلیل محدودیت های بودجه و عدم امکان استفاده از مصالح گران قیمت با استفاده از دو نوع سنگ تراورتن ، حس چوب و بافت بدنه لنج های بندر آبادان را در طرح احیا نمونه اند.

شایان ذکر است ، دانشگاه مذکور قدمتی دیرینه دارد . تاریخچه آن به سال ۱۳۵۵ می رسد ، ولی در سال ۱۳۸۲ از دانشگاه شهید چمران اهواز مستقل گردیده است . این جدایی به منطور ایجاد قطب علمی دریایی در جنوب کشور برنامه ریزی شده بود .

در طراحی بنا به درخواست کارفرما ، امکان توسعه افقی پیش بینی شده است .

طراحی آزمایشگاه ها با استانداردهای روز دنیا و در نطر گرفتن شرایط اقلیمی شهر خرمشهر ، در چهار رسته معماری ، سازه ، تاسیسات الکتریکال و تاسیسات مکانیکال صورت گرفته و با توجه به سیاست و جهت گیری آن روزهای دانشگاه برای دانشگاهی بین المللی طراحی گردیدند.

 683 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.